Katalog regionu Jeziora Zegrzyńskiego

    Author: Unknown Genre:
    Rating




    Podczas dziesięciomiesięcznej pracy zleconej dla Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Legionowie uczestniczyłam między innymi w stworzeniu katalogu turystycznego na Targi Turystyczne w Berlinie.
    Opracowałam do niego wszystkie teksty, a także zebrałam zdjęcia prezentujące powiat i okolice.



    Oto przykładowe krótkie teksty (krótkie i treściwe - najważniejsze to nie zanudzać czytelnika)

    Przyroda:
    W bliskiej odległości od dużego miasta, na wyciągnięcie ręki, odnajdziesz dziką, prawie nie tkniętą ludzką ręką naturę. Samo jezioro to 3030 ha wody, rozciąga się od miejscowości Dębe aż po Pułtusk. Powstało w 1963 roku, poprzez przegrodzenie stopniem wodnym (tamą) na rzece Narew w Dębem i posiada połączenie z Wisłą, Bugiem, a także Kanałem Żerańskim. W jego okolicach odkryjesz liczne rezerwaty przyrodnicze, gdzie spotkasz różnego rodzaju skupiska zwierząt i roślin, w tym flory i fauny prawnie chronionej, a także obejrzysz kilkusetletnie pomniki przyrody. Znajdują się tu oprócz lasów mieszanych, chronione tereny bagienne, łęgi, grądy, buczyny oraz malownicze pola i łąki. Jezioro jest także rajem dla ornitologów. Wiele miejsc w okolicy to ptasie terytoria lęgowe, a wiele rzadkich ptaków przelatuje tędy podczas wiosennych i jesiennych migracji. 

    Zabytki:
    Jeśli zechcesz poznać naszą historię, to także się nie zawiedziesz.
    To tutaj około 5000 tysęcy lat temu występowała kultura Komornicka, której ślady zostały odkryte w miejscowości o podobnej nazwie - Komornica. Tu także odkryto bytność innych kultur - broń myśliwych z epoki lodowcowej odnalezioną w Nieporęcie, tarcze Wandali sprzed 2 tysięcy lat, i ceramikę łużycką (IV w p.n.e.).
    Wartym obejrzenia z tego okresu obiektem jest też Twierdza Modlin, która jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Możesz odwiedzić muzeum historyczne umieszczone w zabytkowej willi Bratki przy ul. Mickiewicza 25 w Legionowie, a także liczne pałace np. Pałac Potockich - barokowo-klasycystyczny pałac w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 105, pałac Krasińskich w Zegrzu przy ul. Groszkowskiego 3, pałac Radziwiłłów i ruiny dworku Szaniawskiego w Jadwisinie, niektóre z nich zostały zamienione na hotele, lub ośrodki wypoczynkowe. Przenocować możesz również w zamku z XII wieku który w tej chwili nosi nazwę Domu Polonii na ul. Pułtuskiej 132 w Pułtusku. Także w Pułtusku przy ul. Rynek, zobaczysz piękny, najdłuższy w Europie rynek miejski, oraz obejrzysz wiele zabytkowych kościołów, między innymi gotycką Bazylikę kolegiacką Zwiastowania NMP z XV wieku przy ul. Benedyktyńskiej, muzeum - ratusz z wieżą ratuszową z XVI w. przy ul. Rynek, Kościół św. Józefa z XVII w. ( do budynku kościoła przylegają budynki dawnego klasztoru Benedyktynów, w których w okresie PRL znajdowało się więzienie) przy ul. Stare Miasto 2.
    Serock to również warte wspomnienia i obejrzenia miasto – tu odkryto ślady średniowiecznego grodziska zwanego Barbarką, na początku XIX wieku, bywał tu Napoleon Bonaparte, a w północnej części Serocka zachowały się ziemne fragmenty bastionów twierdzy napoleońskiej z lat 1807 – 1811. Możesz także odwiedzić późnogotycki Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny zudowany po 1520 roku, a także Zajazd Pocztowy Napoleoński zbudowany w stylu klasycystycznym w I połowie XIX wieku przy ul. Pułtuskiej 13.



    Oraz kilka zdjęć:


    (Zdjęcia nadesłane przez podmioty prezentujące się w katalogu)



    Leave a Reply